„Albert Einstein. Teoria względności” Carla Wilkinsona
Seria „Myśli, które zmieniły świat”.
Co wiemy o Einstenie?
Nie był zbyt dobrych uczniem, w wieku 15 lat zrezygnował ze szkoły. Późno zaczął mówić, co być może wpłynęło na to, że postrzegał świat w inny sposób niż wszyscy. Myślał obrazami, zanim jeszcze potrafil zdefiniować swoje teorie w słowach.
W 1921 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za pracę na temat zjawiska fotoelektrycznego, które opisał już w 1905 roku. A więc nie była to nagroda za jego teorię względności, która sprawiła, że stał się sławny na całym świecie.
Żona Einsteina, Mileva Milić, która była fizyczką z wykształcenia, sprawdzała poprawność obliczeń matematycznych Einsteina. To jej Albert przekazał całą sumę, którą dostał wraz z otrzymaniem Nagrody Nobla. Miał z nią trójkę dzieci - pierwszą córkę Lisę oddano do adopcji i nie znane są jej dalsze losy. Miał dwóch synów Hansa Alberta, który także został uczonym, oraz Eudarda. Drugą żoną Einsteina była Elsa.
Przed II wojną światową, po dojściu do władzy Hitlera, Albert Einstein w 1933 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W 1940 roku został ich obywatelem. W latach 50. proponowano mu, by został prezydentem Izraela.
Lubił udzielać wywiadów, chętnie pozował do zdjęć. To jego wizerunek - rozczochranego i niedbale ubranego naukowaca stał się inspiracją do kreacji szalonych naukowców w literaturze i filmie.
Komentarze
Prześlij komentarz