„O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą” Pauliny Płatkowskiej

„O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą” Pauliny Płatkowskiej z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej od @wydawnictwoliteratura to bardzo ciekawa historia pewnej pszczółki, która nie do końca była zadowolona z roli, którą jej przypisano.



Mała Stefania wracała właśnie do ula i odczuwała straszne zmęczne. Była też niezadowolona. Jako jedna z robotnic spędzała dzień na zbieraniu pyłku z kwiatów i zanoszeniu go do ula. Uważała, że jest pokrzywdzona tym, że ciągle musi tak latać i latać bez chwili wytchnienia. Do tego żadna z sióstr jej nie rozumiała - ani radosna Łucja, ani zdyscyplinowana Julianna, ani nawet jej prawie siostra bliźniaczka szczęśliwa Zuzanka. Ten brak empatii i ciężka praca przytałaczały biedną Stefcię. Na szczęście nad wszystkimi pszczołami czuwała Królowa Matka. To ona porozmiawiała z małą pszczółką. Co jej powiedziała? Musicie przeczytać sami, aby się dowiedzieć. 



Książka wspaniale wpisuje się w edukację przyrodniczo-ekologiczną. Informacje o pszczołach, ich zwyczajach, podziale prac, zdolnościach i zadaniach, które wykonują, zostały tu bardzo zgrabnie wplecione. Ponadto w książce pojawiają się liczne nazwy kwiatów, a jej przekaz jest niezwykle istotny. Pszczoły są niesamowicie ważne i nie może ich zabraknąć w naszym ekosystemie - bez nich drzewa nie będą rodziły owoców. Świat bez pszczół nie mógłby istnieć i ta książka nam o tym przypomina. Co więcej, historia Stefci jest dowodem na to, że czasem każdemu jest ciężko, a dobra motywacja i rozmowa mogą zdziałać cuda. 



Czytałyśmy tę książkę z Janinką. Czasem pytała o znaczenie słów. Książka jest jednak bardzo przystępna, mądra i skłania do refleksji, w sam raz nadaje się do rozpoczęcia rozmowy o roli pszczół w naszym świecie.



Seria „EKOlogicznie”

Wiek czytelników: 3+

Liczba stron: 38


@paulinaplatkowska 

@olakrzanowska_ilu 

@booki_dzieci 


Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Literatura.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Albert Einstein. Teoria względności” Carla Wilkinsona

„Co zrobi Frania? Życzliwość” Barbary Supeł

„Wnuczka wariatki. Pola” Danuty Noszczyńskiej