„Wielcy filozofowie” Clive’a Gifforda

Jak powiedział Sokrates „Nie warto żyć życiem bezrefleksyjnym”. Dzisiaj przed Wami książka niezwykła. W serii „Myśli, które zmieniły świat” niedawno miał premierę trzeci tom „Wielcy filozofowie”. Tekst do książki opracował Clive Giffordm, a ilustracje stworzył Sam Kalda. Nie jest to lektura łatwa i na raz, wymaga skupienia i uwagi, rozmyślania i stawiania pytań.




Filozofia to dosłownie „umiłowanie mądrości”. Od najdawniejszych czasów ludzie podejmowali trud, aby zrozumieć otaczający ich świat, odkryć rządzące nim prawa, zrozumieć, jak żyć, by życie to było dobre i pełne cnót. Począwszy od Sokratesa, który do prawdy dochodził prowadząc dialog, poprzez Platona, który wierzył, że człowiek siedzi zamknięty w jaskini, spoglądając tylko na cienie idei, które znajdują się za jego plecami, na zewnątrz, po złoty środek Arystotelesa. Zadaniem filozofa właśnie było otworzyć oczy zwykłemu człowiekowi i pokazać mu, gdzie leży prawda lub jak do niej dojść, czym kierować się w życiu, by osiągnąć szczęście.






Kiedy świat opanowało chrześcijaństwo, filozofia starożytna okazała się niebezpieczna, zakładała bowiem, że można pytać o wszystko. Filozofowie chrześcijańscy uważali natomiast,że istoty Boga nie nalezy roztrząsać. Św. Augustyn roztrząsał kwestie zła jako braku dobra, św. Tomasz z Akwinu w Bogu widział pierwszego poruszyciela i praprzyczynę. Kiedy nastało oświecenie, kwestie wiary zeszły na dalszy plan. Pojawił się Kartezjusz, a wraz z nim początki racjonalizmu i słynne „myślę, więc jestem”, wiara w rozum Davide’a Hume’a czy wolność J.J. Rousseau. Do głosu powoli zaczęły dochodzić kobiety, dając początek filozofii płci, którą w XX wieku rozwinęła Judith Butler. 


W książce nie zabrakło także odwołań do filozofii starożytnych Chin czy buddyzmu, a także filozofii mocno angażującej się w historię i życie społeczeństw. Marks i Engels, którzy stworzyli podwaliny makrsizmu, stawiając go w opozycji do kapitalizmu, dali początek rewolucji i zrównaniu społeczeństw, które stały się bezklasowe. Hannah Arendt natomiast w obliczu strasznych wydarzeń w XX wieku podjęła w swoich rozważaniach zagadnienie banalności zła. Na końcu książki padły też pytania, jaka przyszłość czeka filozofię w obliczu rozwoju medycyny i technologii, który to rozwój postawi przed ludzkością nowe wyzwania natury etycznej.


Książka „Wielcy filozofowie” od wydawnictwa @znakemotikon jest dziełem niezwykłym. Na 64 stronach zebrano tu najważniejsze myśli filozoficzne od początków tworzących się społeczeństw. Zagadnienia zostały przedstawione w dość klarowny sposób: ogólny opis danej filozofii, przesłanki szczegółowe, w których przedstawiono główne założenia, wnioski i podejmowane tematy, krótka biografia prekursora kierunku oraz najbardziej znane cytaty. Na końcu książki znajduje się słowniczek, w którym zostały ujęte trudniejsze pojęcia.


Szczerze, jest to książka dla każdego, także dla tych dorosłych czytelników, którzy nigdy nie zetknęli się z dyskursem filozoficznym, został on bowiem tutaj poprowadzony w sposób zrozumiały. Niesmowite, jak przez wieki myśl filozoficzna ewoluowała i wpływała na odbiór świata każdego człowieka. Do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj, wyruszyliśmy wieki temu za sprawą ludzi, którzy odważyli się zadawać pytania. Dzięki wielkim filozofom.


WIek czytelników: 9+

Liczba stron: 64

Premiera: 18.05.2022


Współpraca z wydawnictwem @znakemotikon

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Albert Einstein. Teoria względności” Carla Wilkinsona

„Co zrobi Frania? Życzliwość” Barbary Supeł

„Wnuczka wariatki. Pola” Danuty Noszczyńskiej