„Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce” Łucji Malec-Kornajew
Gdzie jest Bursztynowa Komnata? Kto przetrzymuje obraz Rafaela „Potret młodzieńca”? Co kryje się pod budynkami w Środzie Śląskiej? I co znaleźli piaskarze na dnie Wisły? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w arcyciekawej książce Łucji Malec-Kornajew „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce” od wydawnictwa Znak Emotikon.
Mamy tu nie tylko opowieści o zaginionych dziełach sztuki w czasie wojny, ale także o przypadkowych odkryciach, które zmieniały historię, ludziach - inteligentnych wizjonerach i miłośnikach sztuki, takich jak Karol Estreicher, ale także zachłannych nazistach jak Hans Frank. Przez wszystkie opowieści prowadzi nas Fishka, przewodniczka-detektyw, która marzy o odkryciu wszystkich tajemnic, którymi owiane są dzieła sztuki. Jakie zwierzę trzyma Cecylia na obrazie „Dama z gronostajem”? Dlaczego do tej pory nikt nie znalazł najmniejszego nawet elementu Bursztynowej Komnaty, ważącej 6 ton?
Książka jest niesamowita. Jest tu mnóstwo ciekawostek ze świata historii, kultury i sztuki, narracja poprowadzona jest wartko, niektóre tajemnice zostają rozwiązane, inne do dziś spędzają sen z powiek badaczom. Do tego fenomenalne ilustracje Aleksandry Gołębiewskiej sprawiają, że książka wciąga i nie pozwala się oderwać. To niesamowita podróż przez dzieje; mamy tu sztukę architektoniczną z XVII wieku, jak i XX-wieczne nikifory. Polecam ją Wam - czytajcie sami i z dziećmi. I jeszcze coś Wam powiem - to pierwsza część serii „Śledztwa detektywki Fishki”. Już nie mogę doczekać się następnej części, a Wy?
Wiek czytelników: 6+
Liczba stron: 82
@znakemotikon
@wydawnictwoznakpl
@znak.com.pl
@booki_dzieci
Komentarze
Prześlij komentarz