„Roślinkowa książka” Anny Salamon i Alicji Krzanik

 







Bogactwo roślin wciąż mnie zachwyca. Są delikatne zwiastuny wiosny, jak przebiśniegi i tulipany, a także wierzbowe kotki. Kiedy zaczyna się lato, pojawiają się chabry i maki, a krzewy i drzewa obsypują się owocami. Poziomki, maliny, truskawki, jagody - niezapomniane smaki dzieciństwa. Jesień przynosi kasztany i żołędzie, barwy rdzawe i czerwone, zima zaś swą biel przełamuje kolorami ostrokrzewu i kaliny. 



„Roślinkowa książka” wydziergana przez Annę Salamon i napisana przez Alicję Krzanik to ciekawa propozycja dla młodego czytelnika od @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia. Bogactwo ilustracji, które zostały wykonane ręcznie, zapiera dech w piersiach. Wszystkie rośliny zostały przedstawione z największą starannością i nie ma problemu z ich rozpoznawaniem. Jest tu chaber, lilak, sosna, liście klonu i kasztanowca, są dania zrobione z owoców, są rośliny o specjalnych mocach, jak mięta i babka. Absolutnie piękna, ogromu pracy nie można nie docenić. To warstwa graficzna. W książce znalazły się wierszyki oraz liczne pytania, aktywizujące dzieci podczas czytania. Opierają się na obserwowaniu przyrody i doświadczeniu dzieci. Nie brak tu nawiązań do kultury. 



Książkę można czytać od początku do końca, śledząc krok po kroku jak zmieniają się pory roku, a wraz z nimi przyroda wokół nas. Można ją z dzieckiem oglądać, wybierając poszczególne strony i ćwiczyć spostrzegawczość. A można tylko patrzeć - jest piękna. Każda ilustracja to majstersztyk, każda strona to przemyślana kompozycja, spięta wspólną klamrą tematyczną. Dawno nie miałam w rękach takiej artystycznej książki. Wspaniała, polecam każdemu. 


W serii dzierganej ukazały się także:

„Cyferkowa książka”

„Literkowa książka”


Anna Salamon, Alicja Krzanik „Roślinkowa książka”, wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 2022

Wiek czytelników: 2+

Liczba stron: 40


@deszczowy.dom 

@wydawnictwo_nasza_ksiegarnia 

@booki_dzieci 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

„Albert Einstein. Teoria względności” Carla Wilkinsona

„Co zrobi Frania? Życzliwość” Barbary Supeł

„Wnuczka wariatki. Pola” Danuty Noszczyńskiej